Osaczenie – Carl Froda Tiller

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

osaczenie

 

Ile osób tyle punktów widzenia, czyż nie? A zastanawialiście się kiedyś jak patrzą na was inni? Czy wasza opinia pokrywa się z ich?

David stracił pamięć podczas wypadku. Jest w szpitalu psychiatrycznym, próbując na nowo odnaleźć swoją tożsamość. Za radą lekarzy, osoby, które go znają piszą do niego listy opisujące ich wspólne chwile i ich spojrzenie na wspólną przeszłość, licząc, że to pozwoli mężczyźnie otworzyć się i odzyskać swoje wspomnienia. Zadania podejmuje sie trójka osób – Jon, przyjaciel z dzieciństwa i młodości, ojczym oraz była dziewczyna. Każde z nich żyjące teraz swoim życiem na nieco inne spojrzenie na to co było i na samego Dawida.

Czytajac relacji trójki ludzi, którzy często brali udział w tym samym zdarzeniu, a jednak pamiętają i widzą to po czasie zupełnie inaczej, to interesujące doświadczenie. Szczególnie portret Dawida zaczyna kształtować się w wielu barwach. Z zupełnie obcej dla nas osoby, ukazuje się nam w wielu różnych barwach…

Świetnie napisany thriller psychologiczny. Zmuszający do nieustannej uwagi, myślenia, analizowania. Umiejscowiony w małym norweskim miasteczku ma swój wyjątkowy klimat, w który fabuła wpisuje się idealnie. Pomysł na połączenie listów wraz z obecnym życiem bohaterów jest trafiony. Dzięki temu dużo łatwiej wczuć się w słowa i sytuacje przedstawione w młodości Dawida i opisywanej osoby.

Autor jest szczególnie znany w Norwegii. Jest osobą wielokrotnie nagradzaną, dlatego ciesze się, że mogłam przeczytać polski przekład jego powieści. Co innego czytać o niesamowitych książkach, co innego mieć je w ręce w swoim języku.

Jak dla mnie, bardzo ciekawa pozycja. Nastrój idealnie pasujący do aktualnej aury na zewnątrz, więc jestem przekonana, że zdecydowanie wielu osobom przypadnie do gustu. Ja jestem na tak.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×