Królewska heretyczka – Magdalena Niedźwiedzka

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

509076-352x500

 

Królowa Anglii. Elżbieta I. Przez jednych uważana za Wielką, inni mówią o niej jako o królowej – dziewicy. Jedno jest pewne – żyła w czasach, gdzie kobieta na tronie nie była mile widziana. Szczególnie samotna kobieta.

Rok 1560 w Londynie to nie był szczególnie spokojny czas. Zawirowania na tronie angielskim, walki na tle religijnym i ugrupowania chcące sięgnąć po władzę. Dla monarchii to nie jest dobry moment z wielu powodów.

Po pierwsze – niezamężna kobieta na tronie. Co więcej, kobieta, która ma romans ze synem zdrajcy i ani myśli o tym, aby wychodzić za mąż. Dodatkowo niebywale inteligentna, odważna i nie dająca sobą jawnie manipulować. Królowa z rodu Tudorów z burzliwą rodzinną historią nie chce stać się kolejną marionetką na tronie. Nie chce stracić swojej niezależności i pozycji, a doskonale sobie zdaje sprawę, że małżeństwo przyniesie ze sobą takie konsekwencje.

„Królewska heretyczka” to biografia królowej w trakcie pierwszych dziesięciu lat jej panowania. Wzloty, upadki, zawirowania, niełatwe decyzje – młodej władczyni ciężko było odnaleźć się w świecie od lat zdominowanej przez mężczyzn, którzy niechętnie dopuszczali ją do siebie.

Magdalena Niedźwiedzka napisała bardzo dobrą powieść historyczną. Poszła w tą stronę, która wypełniła lukę na polskim rynku – takich powieści polskich autorów naprawdę ciężko znaleźć. W dodatku na tak wysokim, światowym poziomie jak ta.

Nie jest to książka, którą weźmiecie ze sobą do tramwaju i będziecie czytać po drodze. Nie tylko dlatego, że wymaga uwagi i należy jej się coś więcej niż kradziona chwila na przystanku, ale też dlatego, że jest to spore tomisko! Cóż, 800 stron swoje waży…

Interesująca pozycja i warta obserwowania autorka :)

Jezu Chryste, zakochałeś się. Kto się zakochuje w królowej? Odebrało ci rozum? Kto normalny pakuje się w takie bagno? Człowieku! Brak mi słów. Módl się, by przestała Cię prześladować i znalazła sobie męża. Zostaniesz sam. Bez kobiety i bez dzieci.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×